Zirkonyum porselen köprü dişlerde metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Metalsiz köprü ya da metal desteksiz köprüler diye de adlandırılan full porselen köprü diş sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır. Çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemine kuron ( kron ) adı verilmektedir.

Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidır.

Dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelir ve komşu diş bu boşluğa doğru hareket eder. Böylece ağız içi diş yapısı ve şekli bozulur. Buna bağlı olarak, ağız kapanışı ve çiğneme kuvveti de bundan etkilenir. Bu boşluklar, uzun süre doldurulmaz ise boşluk artar ve çevre dişler de bundan etkilenir. Bu nedenle boşluğun büyüklüğü ve sayısına göre kuron ya da köprü ile boşluklar doldurulur. Bu işlemlerde, metal destek kullanılmaktadır.

“ Günümüzde kozmetik diş hekimliği estetik çözümlerle metal desteksiz full porselen kuron köprüler ile hiç metal kullanmadan ağız içi boşlukların giderilmesini sağlanabilmektedir.“

Metal desteksiz full porselen kuron köprüler, güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Full porselenler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinesi flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise, aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler, mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar. Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski full porselenlerde yoktur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.