LAMİNATE VENEER

LAMİNATE VENEER

Dişlerinin formundan memnun olmayanlar için.

Porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. Çok ince (0,3,- 0,5 mm) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk, boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır. Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavi şeklidir.

Çok ince olması, metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir.

“ Laminate Veneer; – Dişlerin formundan memnun olmayan, – Ön bölgedeki diş renkleşmelerinde (tetrasiklin renkleşmesi v.s ), – Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda, – Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde uygulanır.“

İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir. Öncelikle hastadan ölçü alınır ve laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır. Hasta, dişler henüz kesilmeden bitiş aşamasını bu model üzerinde görmektedir. Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişler hazırlanır. Ana ölçü alındıktan sonra geçici veneer yapıştırılır. Böylece, dişlerin dış etkilerden korunması sağlanır.

Laboratuvarda, son ölçüye göre model oluşturulur ve porselen laminalar hazırlanır. Özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir. Bu yüzden kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.

Lamina porselen uygulamalar sonucu estetik bir gülüş sağlamak çok kolaydır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.