DİŞ AĞRISI VE TEDAVİSİ

DİŞ AĞRISI VE TEDAVİSİ

Diş ağrı şikayetlerine acısız çözüm.

Diş ağrısı; dişin çürümesi, minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanır. Diş ağrısı, neredeyse her insanın hayatının bir veya birden fazla döneminde şikayet ettiği bir rahatsızlıktır.

Genel kanı, diş ağrılarının basit ağrılar olduğu yönündedir ve bu nedenle dayanılmaz hale gelinceye kadar diş hekimine gitmek genellikle ertelenir. Ayrıca, yine aynı kanı nedeniyle bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı çeşitlerinden biridir.

“Diş ağrılarının nedenleri arasında; – Diş çürükleri ve diş apseleri, – Diş minesinin aşınması, – Diş eti hastalıkları, – Gömülü dişler, – Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar yer alır.“

Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen diş çürükleridir. Bu durum, özellikle kötü veya yetersiz ağız hijyeninden kaynaklanır. Ağız içine yerleşen bakteriler, şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere neden olur.

Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde ve oldukça rahatsız edici olarak duyulur. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle apse gibi iltihabi bir durum varsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere neden olabilir.

Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir. Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır. Zira, diş ağrısı nedenlerinden de anlaşılacağı gibi ağrı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş ağrısı tedavisinde; ağız hijyenine dikkat etmek, diş ağrısı başladığında diş aralarında kalmış yemek artığı vb. olup olmadığını kontrol etmek, varsa dişe zarar vermeden ve ağrıyı arttırmadan temizlemek, bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak, bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak (ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması vb.), diş hekimine ağrı ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek ve varsa daha önce geçirilen diş operasyonlarından haberdar etmek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.